Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Existují nějaké další rakoviny, které by se rakovině prsu podobaly ve způsobu vzniku i v tom, že odolávají léčbě?

Většina druhů rakovin, které se objevují ve formě pevné masy, má podobné charakteristiky. Patří mezi ně rakovina prostaty, vaječníků, plic, slinivky břišní, jater, žlučníku, jícnu, žaludku a tlustého střeva.
Rubrika: Rakovina
|
Typ článku: Rady lékaře

I když mohou mít tyto rakoviny různé vnější příčiny, všechny jsou v čase, kdy je určena diagnóza, pokročilé a přežití je různými formami terapie ovlivňováno jenom málo, pokud vůbec.

Rakovina tlustého střeva, která postihuje dvacet až třicet procent rodin ve Spojených státech, je např. považována za důsledek toho, co jíme, konkrétně stravy s vysokým obsahem tuku a cholesterolu a nízkým obsahem vlákniny, kterou konzumuje většina Američanů. Snaha prodloužit dobu přežívání pacientů vyhledáváním nepatrného množství krve ve stolici nebyla úspěšná.

Téměř ve všech případech je nemoc v čase jejího objevení již značně pokročilá. Rakovinné buňky se nacházejí v krvi žil odvádějících krev z nádoru dokonce i v těch stadiích rakoviny tlustého střeva, která se považují za raná. Stejně jako u většiny dalších druhů rakoviny způsobují tyto buňky, jež se už dlouho šíří krevním oběhem, metastázy, které člověka ničí.

Dlouhodobě přežívá pět nebo deset let jen málo pacientů, méně než u pacientek s rakovinou prsu. To je zřejmě způsobeno tím, že odhalení rakoviny je obtížnější a nádory se proto nacházejí v pokročilejším stadiu růstu. Vzhledem k tomu, že rozsáhlé operace nepřinášely znatelná zlepšení, používá se dnes konzervativnější léčba. Například rakovina poslední části tlustého střeva, konečníku, bývala tradičně ošetřována rozsáhlým chirurgickým zákrokem zvaným abdominoperinealní resekce. Tento zákrok často zaměstná dva týmy chirurgů, jeden pracuje na vyoperování rakoviny z jedné a druhý z druhé strany. V poslední době se přišlo na to, že prosté spálení rakoviny elektrokauterizací je stejně účinné a doba přežití je dokonce vyšší než u extenzivní chirurgie.

U populací s vysokým výskytem rakoviny tlustého střeva se nacházejí častěji ve střevě polypy a existuje podezření, že obě tato onemocnění mají společnou (výživovou) příčinu. Polypy často předcházejí vzniku rakoviny tlustého střeva, protože se stávají místem vzniku rakoviny. Rané odhalování a odebírání polypů se považuje za způsob, jak snižovat riziko rakoviny tlustého střeva. Operace, které odkloní proud stolice z té části střeva, kde se nacházejí polypy, mají za následek ustupování polypů. To by napovídalo, že existuje určité stadium změn vedoucích posléze k rozvoji rakoviny střeva, které je reverzibilní (zvratné). Měly by být vypracovány výzkumné studie, které by určily, zda strava s nízkým obsahem tuku a cholesterolu a vysokým obsahem vlákniny – tedy strava právě opačná od stravy, o které se předpokládá, že způsobuje vznik polypů a rakoviny – bude mít za následek podobnou regresi.

Pacienti s rakovinou tlustého střeva by měli vážně uvažovat o tom, že změna jejich stravy může být pro ně prospěšná, a to z téhož důvodu, pro který změna stravy může pomoci ženám s rakovinou prsu. Změna stravy přece nikomu neuškodí, naopak víme o mnohých prospěšných účincích této stravy. Neexistuje tedy žádný důvod, proč by člověk neměl přejít na stravu bez cholesterolu, s nízkým obsahem tuku a vysokým obsahem vlákniny, byť by byl již postižen rakovinou tlustého střeva.

Pokusy na zvířatech ukázaly, že odebrání cholesterolu ze stravy krys s rakovinou tlustého střeva snížilo výskyt metastáz a zlepšilo jejich šanci na přežití oproti zvířatům, která byla krmena standardní stravou obsahující cholesterol. Doba přežití se mezi jednotlivými etnickými skupinami žijícími ve Spojených státech liší; to může být výsledkem různého druhu stravy, kterým se tyto skupiny živí. Podobně jako u rakoviny prsu je dokumentováno i několik případů spontánní regrese pokročilé rakoviny tlustého střeva.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 2227
Datum: 14. 1. 2009