Chci-li získat vápník potřebný ke snížení tlaku, nemohl bych jíst nízkotučné mléčné výrobky anebo brát vápník v tabletách? | Prameny zdraví

Chci-li získat vápník potřebný ke snížení tlaku, nemohl bych jíst nízkotučné mléčné výrobky anebo brát vápník v tabletách?

Tento přístup by skutečně mohl přinést určitý, byť jen nepatrný prospěch. Pokud však současně neuskutečníte ve svém jídelníčku další závažné změny, nemusí vám nutně přinést zlepšení zdraví a ani nemusí snížit vaše riziko vzniku aterosklerózy a předčasného úmrtí.

Chci-li získat vápník potřebný ke snížení tlaku, nemohl bych jíst nízkotučné mléčné výrobky anebo brát vápník v tabletách?

Rubrika: Krevní tlak | Typ článku: Rady lékaře

Konzumování nízkotučných mléčných výrobků může některým lidem způsobit další problémy. Mléčné bílkoviny jsou častou příčinou alergií. Mléčný cukr (laktóza) způsobuje u mnoha lidí žaludeční křeče, průjem a plynatost. Pokud vás netrápí alergie, trávící problémy a ani další nepříznivé reakce, které u některých lidí nízkotučné mléko způsobuje, pak je tento váš plán víceméně v pořádku.

Vápníkové tablety mohou být nepatrně prospěšné, jejich užívání jako jediného prostředku je však nevhodnou cestou k léčení vysokého krevního tlaku. Skutečný účinek vápníku na snížení krevního tlaku je velmi malý. Pamatujte si, že to, čím potlačujeme nějaký výmluvný příznak zvýšeného krevního tlaku, ať už to jsou prášky na krevní tlak nebo vápníkové tablety, nemusí nutně snižovat riziko úmrtí na komplikace aterosklerózy. V konečném důsledku vám nepomůže léčit projevy a příznaky určitého onemocnění, pokud přitom budete přehlížet jeho příčiny.

Zamysleme se nad nepřiměřeným používáním vápníku ve snaze korigovat vysoký krevní tlak. Všichni bychom měli souhlasit s tím, že hypertenze není nemoc, která by byla vyvolávána „nedostatkem kravského mléka“ nebo „nedostatkem tabletek s vápníkem“!

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 4 519 Datum: 15. 1. 2009