Braní prášků nebylo tak špatné. Jednou mi někdo řekl, že mám ten typ cukrovky, který lze prášky léčit. Proč teď musím brát inzulin? Onemocněla jsem snad jiným typem cukrovky? | Prameny zdraví

Braní prášků nebylo tak špatné. Jednou mi někdo řekl, že mám ten typ cukrovky, který lze prášky léčit. Proč teď musím brát inzulin? Onemocněla jsem snad jiným typem cukrovky?

Pravděpodobně ne. Obecně sice existují dva typy diabetes mellitus, ale velmi zřídka, pokud vůbec někdy, přechází jeden typ do druhého. Váš lékař vám zřejmě začal inzulin ordinovat prostě proto, že vaše nemoc pokročila do stádia, kdy už bylo obtížné udržet ji pod kontrolou jenom prášky.

Braní prášků nebylo tak špatné. Jednou mi někdo řekl, že mám ten typ cukrovky, který lze prášky léčit. Proč teď musím brát inzulin? Onemocněla jsem snad jiným typem cukrovky?

Rubrika: Cukrovka | Typ článku: Rady lékaře

Jedna forma cukrovky, tzv. juvenilní cukrovka, vzniká v dětství. Tato nemoc se obvykle, ale ne vždy, projeví již u dětí anebo mladých lidí. Tomuto typu cukrovky se rovněž říká na inzulinu závislý diabetes mellitus, je totiž vyvolaný stálým nedostatkem inzulinu v organismu a vyžaduje proto při léčení inzulinvé injekce. Juvenilní cukrovka představuje méně než 5 % všech případů cukrovky. Považuji ji však za tragičtější typ cukrovky, protože její oběti jsou obvykle velmi mladé.

Běžnější forma cukrovky, cukrovka II. typu, se obvykle rozvíjí, když lidé stárnou – a obvykle i tloustnou. Této formě cukrovky se také říká na inzulinu nezávislý diabetes mellitus, protože ve většině případů není nutné, má-li být pacient udržen při životě či při zdraví, podávat inzulin. Vy máte tento typ cukrovky.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 3 930 Datum: 14. 1. 2009