Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Změňte jídlo – a změníte svět

Pěstování, balení, převoz a příprava potravin má obrovský dopad na Zemi, na které žijeme.
Rubrika: Stravování
|
Typ článku: Články

Pokud přemýšlíte, jak změnit svůj jídelníček, abyste byli zdravější, je možná načase přemýšlet také o tom, jak se stravovat, aby na tom bylo lépe i naše životní prostředí. Tady je pět rad, jak můžete snížit svůj negativní vliv na okolí.

Vyzkoušejte “módní“ zeleninu

Možná jste už slyšeli o kapustě – listové zelenině, která se v nedávné době stala superstar zdravého stravování. Vědci doufají, že v jejích šlépějích budou následovat chaluhy (čtete správně, skutečně mluvíme o mořských řasách) a stanou se hlavní složkou výživy, která je přátelská k životnímu prostředí.

Mořské řasy rostou spíše v mělkých pobřežních vodách než v hlubší proudící vodě a potřebují ke svému růstu jen minimum živin. Podle neziskové organizace Grist navíc pomáhají při čištění oceánů. Vedou zkrátka na všech frontách!

Vyhazujte méně jídla

Podle téže organizace je jídlo vyhozené na celém světě třetím největším původcem klimatických změn. V západním světě se tak děje zejména kvůli nedostatečnému kompostování, plýtvání, kvůli probírce farmářů a supermarketů (nevzhledné výpěstky se vyhazují) a neefektivním dodavatelským řetězcům – což jsou všechno věci, kterým lze předejít.

Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) udává, že přibližně třetina celosvětové produkce potravin se vyhodí. „Vyhozené potraviny jsou třetím největším producentem uhlíkových emisí po USA a Číně. Vyprodukované, ale nespotřebované potraviny zbytečně zabírají téměř 1,4 miliardy hektarů půdy, což představuje zhruba 30 % plochy zemědělské půdy na celém světě.“

Co můžete udělat? Než vyrazíte na nákup, zkontrolujte lednici a spíž. Moudře využívejte zbytky – přeměňte ovoce a zeleninu, které jsou již mírně za zenitem, v chutné smoothies a polévky! A pokud můžete, pěstujte si své vlastní potraviny.

Snižte spotřebu masa a ryb

Britské noviny The Guardian uvedly, že pokud přestaneme jít maso, poklesnou uhlíkové emise stejně, jako když nebudeme jezdit autem. Výzkumy každodenních stravovacích návyků zjistily, že stravování britských milovníků masa způsobí uvolnění dvojnásobně většího množství emisí, které mají vliv na oteplování planety, než kolik uvolňují jejich vegetariánští spoluobčané.

Zjistěte si, kdo vyrábí vaše jídlo

Mezi ty z nevědomostí, ve kterých mnozí lidé žijí, patří, že otroctví je noční můrou minulosti. Naneštěstí tvoří otrokářství i dnes celosvětový průmysl, ve kterém se každoročně protočí 32 miliard dolarů – a který se možná dotýká i dodavatelského řetězce některé z vašich oblíbených potravin.

V současnosti pomáhá Greenpeace průmyslu a vládám, aby zlepšily podmínky lidí pracujících v rybářském průmyslu, již čelí jedněm z nejhorších pracovních podmínek na světě. Dělníci se setkávají s celou škálou problémů, od extrémně nízkých mezd, nedostatečných hygienických opatření, nedostatku bezpečnostního vybavení, nedostatku osobního prostoru a dlouhé pracovní doby až po zdokumentované případy nucených prací, nelegální obchody s lidmi a dokonce i vraždy na moři.

Jezte lokální potraviny

Velmi snadným způsobem, jak omezit trvale neudržitelnou produkci jídla, přepravu na extrémní vzdálenosti a produkci nadbytečně velkých balení, je kupovat lokální produkty.  Pro naše klima, prostředí i ekonomiku je velmi důležité zjistit, kde a jak bylo naše jídlo vypěstováno – a co je lepší, než nakupovat přímo u zdroje?

Rashini Suriyaarachchi, Greenpeace

Počet přečtení: 2953
Datum: 27. 3. 2016