Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Vyčerpána střevními potížemi

„Ani přesně nevím, proč jsem tady,“ řekla Mildred. „Možná proto, že jste moje poslední naděje. Už je mi 79 let a člověk přece někdy umřít musí.“ Její statné tělo se schoulilo do křesla a na tváři se jí objevil zasmušilý výraz.
|
Typ článku: Články

„Takový život se nedá vydržet,“ pokračovala. „Mám velice špatné zažívání — jím šest malých jídel denně a pořád se cítím být přejedená. Dvakrát týdně kvůli tomu chodím na výplach střev. Mám hrozně vysoký tlak a můj krevní oběh je tak špatný, že mi otékají kotníky. Užívám jedenáct druhů léků, ale zdá se, že mi vůbec nepomáhají. Cítím se tak mizerně, že jsem před nedávnem řekla své dceři, že už takto nechci déle žít. Ona mi poradila, abych šla k vám, ale já si myslím, že toho pro mě už moc udělat nemůžete.“

Vypadala tak zničeně, že jsem se k ní naklonila a uchopila ji za ruce. „Váš stav není zase tak beznadějný,“ ubezpečila jsem ji s úsměvem. „Hned vám vysvětlím, co pro váš můžeme udělat.“ – Vzpřímila se a v jejích očích se zatřpytila jiskérka naděje.

„Je třeba, abyste přešla na stravu složenou převážně z rostlinných potravin s vysokým obsahem vlákniny. Obsahují ji všechny rostlinné potraviny, ale protože ji tělo nespotřebovává, lidé došli k závěru, že je zbytečná. S cílem zvýšit hodnotu potravin a usnadnit trávení ji začali z jídel odstraňovat.“

Vysvětlila jsem jí, že nyní už víme, že vláknina je velmi hodnotná, protože plní v těle funkci jakéhosi generála, který řídí některé tělesné procesy. Například:

– Nerozpustná vláknina absorbuje a zadržuje vodu — až šestkrát více, než je její objem — a vytváří v žaludku a střevech houbovitou hmotu. K čemu je to dobré? Při jídle má člověk pocit sytosti mnohem dřív, než když jí stravu s nízkým obsahem vlákniny. Díky tomu nedochází k přejídání a obezitě.

– Vláknitá hmota, která se chová jako vodou nasáklá houba, daleko lépe zaplní střeva a stimuluje jejich aktivitu. Díky tomu projde strava bohatá na vlákninu trávicím traktem mnohem rychleji (za 24 až 36 hodin), než strava s nízkým obsahem vlákniny, které to trvá několik dní. Tato vlastnost vlákniny pomáhá odstranit většinu zácp a výrazně zmírňuje problémy při hemoroidech a divertikulární nemoci.

– Vláknina zpomaluje pronikání živin z potravy do krve. To pomáhá vyrovnat výkyvy hladiny cukru v krvi a zajistit mnohem plynulejší přísun tělesné energie. Stabilnější hladina cukru většinou ulehčuje průběh hypoglykemie (nízká hladina cukru v krvi) a zlepšuje diabetes.

– Vláknina také chrání střeva před vznikem zhoubných nádorů.

„My na naší poliklinice nepoužíváme průmyslově zpracované a rafinované potraviny, protože mají velmi nízký obsah vlákniny, a ani mléčné výrobky, které vlákninu neobsahují vůbec.“

„Nepodráždí mi ale vláknina žaludek?“ zeptala se Mildred.

„To určitě ne. Ona totiž v těle změkne. Vašemu žaludku pomůže, když uděláte mezi jídly větší rozestupy, asi tak čtyř- až pětihodinové. Žaludek tak bude mít čas jídlo strávit. Vaše strava bude rovněž mít nízký obsah soli, což pomůže odstranit nadbytečné tekutiny, které se ve vašem těle zadržují. Jakmile k tomu dojde, sníží se vám krevní tlak a alespoň částečně zmizí otoky kloubů. Je také důležité, abyste každý den pravidelně chodila na vycházky. To vám pomůže shodit přebytečné kilogramy a zmírnit depresi a stres.“

„Jste si tím jistá?“ pochybovala Mildred. „Zní to všechno příliš dobře, aby to mohla být pravda.“

Přes své pochybnosti se Mildred pustila do plnění denních léčebných povinností. Pořád mi ale dělalo starosti, jak se vypořádá s tím, že na naší poliklinice jí neuděláme výplach střev, na který byla z dřívějška zvyklá. Bude mít dostatek trpělivosti a počká, až se její vyprazdňování zlepší? Většina starších lidí je svými střevními pochody přímo posedlá. Když se v určitou dobu nevyprázdní, jsou přesvědčeni, že do jejich těla ze střev ihned začínají pronikat nebezpečné jedy. Moje ubezpečování, že je možné se bez vážnějších zdravotních komplikací nevyprázdnit i několik týdnů, většinou nepadne na úrodnou půdu.

Moje starosti se rozplynuly, když mi Mildred třetího dne s úsměvem oznámila, že léčba je opravdu účinná. Se zápalem se pustila do léčby. O tři týdny později jsme se opět sešly v mé kanceláři. Tentokrát ale byla Mildred samý úsměv a její oči zářily štěstím.

„Teď vidím svůj stav úplně jinak,“ řekla mi. „K dnešnímu dni jsem zhubla šest kilogramů. S chutí sním tři jídla denně a vůbec netrpím zažívacími potížemi. Nepotřebovala jsem ani jeden výplach střev. Můj krevní tlak se snížil a otoky nohou jsou téměř ty tam. Užívám jen tři druhy léků denně.“ Na chvíli se odmlčela a pak optimisticky dodala: „Největší radost mi však dělá moje psychika. Teď když nejsou mé problémy tak vážné, cítím se opravdu skvěle. Konečně mám pocit, že mám život pod kontrolou. Pořád se sice cítím být osamělá a mám potíže s usínáním, ale už se mi nechce umřít. Je přece tolik věcí, pro které má smysl žít! Už se nemohu dočkat, až se dostanu domů.“

Z knihy Hanse Diehla a Aileen Ludingtonové Umění žít zdravě. Vydalo nakladatelství Advent-Orion.

Počet přečtení: 3527
Datum: 16. 7. 2020