Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Vím, že nízký příjem soli kontrolu krevního tlaku zcela neřeší, jinak by musel být můj problém vyřešen poté, co jsem přešel na stravu s nízkým obsahem soli. Jaké mohou být další příčiny vysokého krevního tlaku?

Abyste porozuměl tomu, co má na krevní tlak největší vliv, představte si zahradní hadici: jestliže ji u hubičky přiškrtíme, voda z ní tryská pod větším tlakem silněji a dále. Tímto částečným zablokováním otvoru hadice zvýšíme odpor proti snadnému proudění vody.
Rubrika: Krevní tlak
|
Typ článku: Rady lékaře

Třetí a nejdůležitější mechanismus, kterým dochází u lidí živících se stravou s vysokým obsahem tuku a cholesterolu ke zvyšování krevního tlaku, je podobný přiškrcování hadice na jejím konci, s tím rozdílem, že krevní cévy mohou být „přiškrceny“ kdekoliv po celé své délce i ve svých větvích. Ke zvýšení krevního tlaku v důsledku přiškrcení či zúžení cév, a tím i ke zvýšení odporu, který cévy kladou volnému proudění krve, dochází několikerým možným způsobem.

Jednak tím, že aterosklerotické plaky zaplňují vnitřek velkých, středních a malých krevních cév, zužují jejich průtočný průměr a brání proudění krve. Infiltrace tuků a cholesterolu do stěn všech cév snižuje jejich pružnost, a cévy tak jsou v určitém okamžiku schopné akumulovat méně krve. Toto selhání schopnosti krevních cév snadno se při srdečním stahu roztáhnout se obráží ve zvýšení tlaku, zejména systolického. Systolický vysoký krevní tlak vídáme nejčastěji u starších lidí, kteří mají již pokročilou aterosklerózu.

K dalším změnám, které zvětšují odpor vůči proudění, dochází po každém jídle většiny obyvatel naší země. Saturované tuky konzumované v nebezpečných dávkách způsobují, že elementy krevní srážlivosti, krevní destičky, a také všechny další druhy krevních buněk se na sebe lepí a vytvářejí shluky, které zpomalují proudění krve ve středních a malých cévách a občas i úplně zablokují proudění v nejmenších krevních cévách a kapilárách. Dokonce i rostlinné tuky způsobují zpomalování toku krve a ucpávání krevních cév vytvářením shluků krevních buněk, nezdá se ale, že by podobný účinek měly na krevní destičky. Když nakonec krevní destičky vytvoří shluky, uvolní tím silné hormony zvané prostaglandiny. Tyto látky způsobí, že se krevní cévy začnou křečovitě stahovat a průtočný profil se tak ještě více zúží.

Konečnému důsledku tohoto zablokovaného, částečně ucpaného, zpomaleného, křečím vystaveného a jinak přiškrceného krevního oběhu se říká v lékařské terminologii „zvýšený periferní odpor“. Pro vás jsou všechny ty různé škodlivé změny, ke kterým může dojít a které jsou ve svém účinku jako přiškrcení konce hadice, důležité, protože jsou hlášením o tom, v jak špatném stavu je váš oběhový systém. Když jsou cévy vážně nemocné, krev nemůže volně obíhat a tlak stoupá.

Zvýšený krevní tlak tedy není sám o sobě nemocí, ale pouze jedním z příznaků onemocnění krevních cév. Zvýšené hladiny cholesterolu a triglyceridů jsou dalšími důležitými známkami pravděpodobných problémů v oběhovém systému. Pamatujte na to, když uvažujete o způsobech, jak svoji nemoc léčit. Zajímá vás léčení příznaků onemocnění, anebo jeho příčin? Nakolik pomůže tableta aspirinu, když máte celkovou horečku způsobenou infekcí vašeho malíčku?

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 3056
Datum: 15. 1. 2009