Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

V boji proti stresu se vyhýbejte negativnímu myšlení

Tento bod bych nejraději červeně zvýraznil a třikrát podtrhl. Léčil jsem mnoho pacientů, kteří pozitivní myšlení považovali za nejdůležitější. Vědci ze Státní univerzity v Ohio sledovali 224 lidí středního a staršího věku, kteří byli vystaveni stresu. Respondenti každý rok (během tří let) hlásili míru optimizmu a pesimizmu, negativních životních událostí, deprese, stresu, úzkosti a dalších problémů.

Zjistilo se, že optimizmus a pesimizmus, které byly považovány za spojené nádoby, jsou ve skutečnosti dva nezávislé faktory, které výrazně ovlivňují stresované i nestresované lidi. Vždycky převládá jeden faktor. Pesimizmus poukazoval na pravděpodobnou úzkost, vnímaný stres a osobní pocit nedostatku tělesného zdraví v následujícím roce. Optimistický postoj nepředpovídal nic.

Vyžaduje to trénink myšlenkových procesů. Zjistil jsem, že mnozí depresivní jedinci mají sklon dívat se na život vždy z té horší stránky. Všichni velmi dobře víme, že na tomto nedokonalém světě bude stále mnoho věcí, na které si můžeme stěžovat. Často jsme bezmocní a některé věci nemůžeme nijak ovlivnit.

Pokud se však soustředíme na radost z nádherných požehnání života, nejenže nás to pozitivně naladí, ale bude to mít i léčebný účinek.

Jen co nás napadne nekonstruktivní, negativní myšlenka, ihned ji vědomě nahraďme pozitivní. Člověk by si měl dopředu připravit nějakou povzbuzující myšlenku, aby ji mohl ve správné chvíli použít.

Lidský mozek je pružný a lze jej vycvičit. A pokud se pozitivní myšlení stane zvykem, z deprese pravděpodobně zbude jen vzpomínka.

Zaujala mne následující myšlenka: „Nepoddávat se melancholii, negativním myšlenkám a pocitům je stejně pozitivní povinností jako se modlit.“

Kdyby negativně smýšlející lidé navštívili krajinu zobrazující nízké mraky a uschlé listy, stěžovali by si, jaký hrozný je to obrázek, zatímco pozitivně uvažující lidé by měli radost, že vidí nádherné hory, údolí plné živé zeleně a krásných květů.

To je možná důvod, proč country hudba (v současné době nejposlouchanější hudební žánr v USA) nepatří mezi nejvhodnější žánry pro zlepšení nálady. Melancholické kytary doprovázené zpěváky a lyrické texty, které si stěžují na rozbitý džíp, ztrátu psa nebo manželky, prohlubují pocit smutku. Přestože se rytmus označuje jako „upbeat“ (optimistický), optimismus nepřináší.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 4568
Datum: 15. 10. 2009