Rubrika: Moučníky, dezerty | Typ článku: Recepty | 16.07.2009 16:41
špaldová mouka celozrnná 15 pl, karobový prášek 4 pl, kokos strouhaný 4 pl, lněné semínko 3 pl, rozinky 1/2 š (1 š = 1,4 dl), slunečnice 4 pl, vanilkový cukr 1 ks, prášek do pečiva ks, sůl čl, med 2 pl, jablka větší 2 ks, voda vlažná 2,5 š, rostlinné máslo na vymaštění 1 čl
Krém: sójové mléko 3 š (nebo napůl s vodou), vanilkový cukr 1 ks, lněné semínko 1,5 pl, sůl špetka, kukuřičná mouka polohrubá 4–5 pl, rostlinné máslo 3 čl, malý grapefruit 1 ks, přírodní cukr 4 pl, džem meruňkový na upečené těsto podle chuti
Prvních 12 surovin (včetně vlažné vody) smícháme a vypracujeme těsto, které se konzistencí podobá husté kaši. Roztáhneme je na vymaštěný plech a povrch uhladíme. Pečeme v troubě při 170 °C asi 20–25 minut, tak aby bylo těsto z obou stran upečené.
Do vařícího sójového mléka přidáme ostatní komponenty a za stálého míchání postupně přisypáváme kukuřičnou mouku. Vaříme ještě asi 5 minut na hustou kaši.
Po odstavení přidáme rostlinné máslo, šťávu z grapefruitu (není nutná) a cukr. Krém důkladně vyšleháme. Pracujeme s ještě horkým krémem. Na upečený plát natřeme po celé ploše meruňkový džem a na něj dáme kukuřičný krém. Povrch krému uhladíme. Koláč necháme dobře vychladit a potom jej můžeme nakrájet. Při krájení musíme být opatrní s ohledem na to, že spodní část (těsto) je tužší a horní část je spíše pudinkové konzistence.
Koláč ze špaldové mouky určitě není náhradou piškotového těsta, musíme proto počítat s tím, že těsto bude malinko tužší a také přirozeně vlhké po nastrouhaných jablkách. Tento koláč je nejenom zdravý svým složením, ale také dostatečně zasytí.
Z knihy Romana a Halyny Uhrinových „Nevařte podle kuchařek“ (vydal Advent-Orion), kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.
Zdroj: Magazín zdraví
Počet přečtení: 1067
Mouka špaldová celozrnná jemně mletá 1 kg BIO COUNTRY LIFE
Špalda (druh pšenice) je prastará obilovina, která nebyla šlechtěna, tudíž si zachovala...
Svatojánský chléb světlý 500 g BIO COUNTRY LIFE
Karob (svatojánský chléb) je vynikající, chutnou a zdravou alternativou kakaa. Vzhledem k...
Kokos strouhaný 200 g BIO COUNTRY LIFE
Dietetické a terapeutické využití kokosu je dáno obsahem minerálů, zejména hořčíku,...
Len hnědý 300 g COUNTRY LIFE
Lněné semínko je bohatým zdrojem omega 3 mastných kyselin (které chrání před infarktem,...
Slunečnicové semeno 250 g COUNTRY LIFE
Slunečnicová semínka jsou dobrým zdrojem esenciální kyseliny linoleové. Jsou vhodná při...
Rozinky sultánky 250 g COUNTRY LIFE
Hroznové víno je jedním z nejbohatších druhů ovoce na železo a rozinky jsou na něj...
Cukr vanilkový 20g BIO AMYLON
Bio vanilkový cukr - skvělá přísada na pečení sladkého pečiva v biokvalitě.
Prášek kypřící do pečiva 12 g BIO AMYLON
Kypřící prášek v biokvalitě přidáváme do třeného, křehkého a piškotového těsta,...
Nápoj sójový Omega 3 1 l BIO PROVAMEL
Čistě rostlinný, sójový nápoj, bez lepku, laktózy, obohacený o mastné kyseliny Omega 3 a 6.
Krupice kukuřičná 400 g COUNTRY LIFE
Kukuřice je po pšenici a rýži nejpěstovanější obilninou na světě. Kukuřice neobsahuje...
Džem ovocný meruňka 250 g BIO EDEN
Džem z čerstvého ovoce v biokvalitě, slazeno agávovým sirupem, se 70% podílem ovoce.
04.02.2012 00:00 Rubrika: Lidé a vztahy
03.02.2012 00:00 Rubrika: Výživová poradna
02.02.2012 00:00 Rubrika: Cukrovka
02.02.2012 00:00 Rubrika: Mýty a omyly
01.02.2012 00:00 Rubrika: Náš mozek
01.02.2012 00:00 Rubrika: Výživová poradna