Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Sójové boby

Sója pochází z Číny a pěstuje se po tisíciletí v několika odrůdách, žluté, zelené, červené a černé. K přípravě jídel je nejvhodnější sója žlutá. Uvařené boby mají jemnou ořechovou chuť, která vyniká nejenom v salátech, ale také v kombinaci s rýží, různými druhy zeleniny atd.
Rubrika: Luštěniny
|
Typ článku: Encyklopedie

Sója obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, které naše tělo potřebuje k tvorbě vlastních bílkovin, je proto nazývána rostlinným masem. Doporučuje se nahrazovat jí maso při civilizačních nemocech, jako je vysoký krevní tlak, choroby srdce a cév, revmatických onemocněních, dně, osteoporóze, různých ekzémech, vyrážkách atp.

Sója je zásadotvorná a má vysoký obsah řady cenných minerálů (Ca, K, Mg, Fe). Její vysoký obsah vitaminů B1 a B3, lecitinu, vápníku a hořčíku velmi příznivě působí na nervovou soustavu. Nahrazení masa sójou blahodárně působí při neurózách, depresích, roztroušené skleróze apod.

Sója vyniká ještě mnoha dalšími vlastnostmi, díky nimž bývá často nazývána potravinou budoucnosti.

Sójové boby se namáčí 8-12 hodin a poté se vaří 4 hodiny, z toho první hodinu na prudkém plameni. V tlakovém hrnci se uvaří za padesát minut.

Počet přečtení: 7633
Datum: 2. 9. 2007