Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Sedm způsobů, jak podpořit imunitu svého dítěte

Když jsme děti, v popisu práce máme i „být nemocný“ – a není to nic složitého: jednak jsme všichni přišli na tento svět s imunitním systémem, který je trochu nezkušený, a jednak jako děti žijeme (z pohledu dospělého člověka) „při zemi“, kde je více špíny.
|
Typ článku: Články

A navíc, dětské ruce jsou o mnoho kratší, takže od konečků prstů do úst to má špína velmi blízko. J Proto mnozí pediatři – k nemalému zděšení rodičů – považují šest až osm infekcí ročně u malých dětí za něco úplně normální. Máme pro vás pomoc: sedm tipů, jak přirozeně „nabudit“ imunitu svého dítěte.

1/ Poskytněte mu dostatek mateřského mléka

Mléko matky obsahuje několik megaturbostimulantů imunity – například: aktivní bílé krvinky, stovky různých protilátek, laktoferin… Výsledek? Kojení snižuje výskyt průjmů, infekcí dýchacích cest, středního ucha, močových cest, trávicího systému, alergií, astmatu a meningitidy. A později v životě chrání i před cukrovkou, Crohnovou chorobou, ulcerózní kolitidou a některými druhy rakoviny. Pokud to všechno chcete opravdu získat, Americká pediatrická akademie vám vzkazuje, aby – je-li to jen trochu možné – vaše dítě dostávalo mateřské mléko aspoň jeden celý rok.

2/ Naučte dítě jíst co nejvíce ovoce a zeleniny

Mrkev, hroznové víno, třešně, pomeranče, jahody, rajčata, kukuřice – každý kousek ovoce a zeleniny je plný nejen vitamínů, ale i fytochemikálií – rostlinných látek, které mají antioxidační a imunostimulační účinek. Naučte svoje dítě, že každé jídlo obsahuje nějakou zeleninu anebo ovoce – a naučte ho to hned, jak to jde.

3/ Nechejte je pořádně vyspat

Spánek podporuje aktivitu NK buněk – to jsou takové bílé krvinky, které se vůči baktériím chovají jako příslušníci speciálních jednotek: zabíjejí je. Na druhé straně: nedostatek spánku oslabuje imunitu. Deficitu spánku mohou být vystavené děti například v době prořezávání zubů anebo děti v rodinách, kde jsou starší sourozenci – je těžké jít spát jako první. J Dítě může být často nemocné i proto, že má možná nedostatek kvalitního spánku.

4/ Sportujte společně jako rodina

Přiměřená sportovní aktivita mobilizuje naše známé NK buňky. A teď pozor: aby si vaše dítě vytvořilo celoživotní návyk na sport, měli byste odmalička sportovat společně – být mu modelem člověka, který je hodný následování. Namísto „Jdi si hrát ven!“ je lepší „Pojďem se projet na kolech!“ anebo „Zabal si plavky, jdeme plavat!“ či „Nejprve očistíme ložiska a pak spolu vyrazíme na první jarní projížďku na kolečkových bruslích!“ S juniorem i princezničkou můžete hrát fotbal, tenis, kopat anebo si házet míčem, frisbee, bumerang… Můžete chodit na túry anebo cvičit v lese. Společně. Sport a fyzickou aktivitu je třeba samozřejmě volit s ohledem na věk a bezpečnost dítěte.

5/ Chraňte děti před zlými baktériemi

Je pravda, že dítě potřebuje pro život a dobrou imunitu i trochu špíny, ale „trochu“ je ono magické slovo. Nepřehánějte čistotu, ale, samozřejmě, ani tu špínu. Boj proti baktériím v kuchyni, koupelni, na dlaždicích či v chladničce sice, technicky vzato, imunitu dítěte nijak nepodporuje, ale snižujete tím riziko infekce a onemocnění. Hlavně a nadevše: Naučte Natašku a Dominika, aby si umývali ruce – teplou vodou a mýdlem! Zejména když jsou ve školce, na výletě, na nákupech anebo na veřejných toaletách. Největší pozornost hygieně dítěte věnujte před a po jídle, po příchodu ze hřiště nebo ze dvora, po kontaktu s nemocným člověkem, po kontaktu se zvířetem, po smrkání… Tehdy by si děti měly vždy ruce umýt a důkladně usušit. Dohodněte se na respektování těchto pravidel i se svojím partnerem/manželem.

Navlhčené ubrousky na ruce anebo dezinfekční gely jsou výbornou pomůckou do situací, kdy voda a mýdlo nejsou po ruce. Lahvičku s dezinfekčním gelem můžete mít v kabelce nebo autě. Nikdy však dezinfekčním gelem určeným na ruce nečistěte dudlík!

6/ Chraňte dítě před pasivním kouřením

Pokud vy anebo váš partner kouříte, přestaňte! Kouř ze spáleného tabákového listu, obohacený o desítky dalších přidaných látek, obsahuje více než 4000 různých chemikálií, které poškozují a zabíjejí lidké buňky po celém těle. Pasivní kouření je pro děti o hodně horší než pro dospělé (škodí samozřejmě i dospělým), protože: dítě dýchá rychleji a tak inhaluje za minutu více kouře; má menší detoxikační kapacitu organizmu = toxiny se odbourávají pomaleji = jsou pro dítě toxičtější; jeho plíce a dýchací cesty ještě nemají kompletně vyvinutou sebeobranu, jsou o hodně křehčí a zranitelnější.

7/ Nenaléhejte na svého pediatra

Hodně rodičů se v pediatrické ambulanci domáhá antibiotik i tehdy, když to zdravotní stav dítěte nevyžaduje (např. virová infekce). Často to není ani tak z upřímné snahy dítěti zabezpečit „lepší léčbu“, jako proto, že „když dítě užívá antibiotika, může jíst do školky anebo školy dříve“. Vy si to naštěstí nemyslíte. Vy totiž víte, že antibiotika jsou při viróze nejen zbytečná, ale mohou být i velmi riziková – například, když má dítě celiakii, astma nebo alergii. Kromě toho může zbytečné užívání antibiotik oslabit imunitu tím, že naruší přirozenou mikroflóru trávicího, dýchacího a močovopohlavního systému.

Z knihy Igora Bukovského Návod na prežitie pre bejby. Vydala Ambulancia klinickej výživy (AKV).

Počet přečtení: 3344
Datum: 19. 7. 2020