Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Ropné havárie

Historie nám ukazuje, že na rizika spojená s těžkou a přepravou ropy rádi zapomínáme. Každou ropnou tragédii v minulosti provázely snahy o nápravu. Jakmile však téma opustí hlavní stránky médií, politici se opět nechávají strhnout ropnou lobby.
Rubrika: Ekologie
|
Typ článku: Články

Když v roce 1969 explodovala u kalifornské Santa Barbary ropná plošina společnosti Union Oil, petici za zákaz podmořské těžby podepsalo sto tisíc lidí. Tehdejší ministr vnitra USA potom vydal nařízení, které zastavilo těžbu ropy v pobřežních oblastech. S postupem času si ale lidé opět přestali nebezpečí připouštět a kongres USA dokonce směřoval k povolení těžby ropy v aljašském národním parku a nedotčených vodách Bristolské zátoky.

Dalším tragickým políčkem bylo ztroskotání tankeru Exxon Valdez v roce 1989. Tato havárie nepatří mezi nejrozsáhlejší, co se týče objemu uniklé ropy, nicméně její dopad na životní prostředí aljašského regionu byl doslova katastrofální. Vědci odhadují, že únik ropy přímo zabil nejméně 250 tisíc mořských ptáků, 3 800 mořských vyder a 300 tuleňů. Kromě toho uhynulo na 250 orlů, několik desítek kosatek a miliony lososích a sledích jiker. Následky ropné havárie neutrpěla jen místní flóra a fauna, ale také lidé, obyvatelé úžiny Prince Williama.

Na základě této nehody byla opět zpřísněna pravidla těžby, nicméně paměť politiků po dvaceti letech opět začala selhávat. V březnu roku 2010 odvolal prezident Obama moratorium na výzkum a budování nových ropných vrtů na moři, aby o tři týdny později moratorium na těžbu obnovil - naneštěstí až po výbuchu plošiny Deepwater Horizon.

Dnes už víme, že ropná společnost BP záměrně zatajovala pravdivé informace o rozsahu škody ropné havárie v Mexickém zálivu na životní prostředí. Potvrdily to utajované dokumenty, které v dubnu loňského roku zveřejnilo Greenpeace v USA. Tyto dokumenty zahrnují interní vládní korespondenci se společností BP, důkazy o sporech mezi vědci a vládními úředníky a dokonce záznamy letů od pilotů, kteří byli nasazeni v postižené oblasti. Smyslem zveřejnění databáze je odhalení skutečných příčin i dopadů této ropné havárie a také pomoc místním obyvatelům při žádosti o kompenzace. „Faktem je, že k takovým katastrofám bude docházet znovu, dokud naši lídři nepochopí, co se tu (v Mexickém zálivu) odehrálo, a tvrdě se nepostaví mocné ropné lobby," prohlásil Kert Davies, vedoucí výzkumu z Greenpeace USA.

Prezident Obama tlaku naftařské lobby podlehl už pět měsíců po havárii Deepwater Horizon a hlubokomořské vrty opět povolil. Přehodnotí země stávající energetickou politiku, přeorientují se na čisté, šetrné a bezpečné zdroje energie, nebo raději budou riskovat dalších oblastí?

Je třeba si uvědomit, že odpověď na tuto otázku neleží jen v rukou ostatních států. Nová energetická koncepce České republiky rozhodne o tom, zda se i my zařadíme (či nezařadíme) mezi ty nepoučitelné, kterým je osud lidí i živých tvorů na této planetě lhostejný.

Greenpeace

Počet přečtení: 4470
Datum: 20. 11. 2013