Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Pruritus konečníku

Pruritus se projevuje silným až úporným svěděním v oblasti konečníku. Je spíš projevem nemoci než onemocněním samotným. U mužů je asi čtyřikrát častější než u žen.
|
Typ článku: Rady lékaře

Příčiny jsou různé: špatná nebo nesprávná hygiena, infekce, kožní choroby (lupénka – psoriáza, ekzémy, seboroidní dermatitida), parazité, estrogenový deficit, cukrovka, nemoci jater a kontaktní dermatitida (zánět kůže po některých dráždivých látkách: parfémy, šampony, mýdla, pěny), spodní prádlo.

Někdy je svědění konečníku spojeno s různě velkým vyhřeznutím (až do 15 cm) sliznice nebo svaloviny konečníku.

Léčba

Důkladná hygiena je základem terapie. Doporučuji důkladné očištění po stolici (nejlépe osprchování) a důsledné vysušení jemným ručníkem (bez silného tření a zbytečného dráždění). Používejte bavlněné prádlo – předejdete udržování vlhkosti, fekálnímu znečištění kůže. Denně se sprchujte bez používání mýdel, která mohou měnit pH kůže, a tím nepříznivě zasahovat do fyziologie kůže.

Nepoužívejte spodní prádlo z umělých vláken.76 Během dne můžete ke konečníku přikládat jemný suchý kousek bavlněné látky a několikrát za den ji vyměnit. Vyhýbejte se užívání anestetických mastí, které mají na konci názvu příponu -kain. Tyto masti mohou zvýšit alergickou reakci. Podporují také udržování vlhkosti, a tím způsobují potíže.

Zvyšte příjem vlákniny ze zeleniny, ovoce, obilnin a luštěnin. Stolice se tak upraví na správnou hustotu. Doporučuji také minimálně 1krát denně se vyprázdnit. Osvědčil se 1krát denně (večer) opatrně zavedený klystýr.

Vyhýbejte se alergizujícím potravinám (mléko, mléčné výrobky, maso, čokoláda, sladkosti, příliš kořeněná a přesolená strava) a tučné stravě.

Nepijte pivo ani jiné alkoholické nápoje, zhoršují svědění.

Pokud je to možné, neužívejte žádné léky. Mnohá analgetika a hypnotika zhoršují projevy, dráždí střevo.

Nepoužívejte minerální oleje jako projímadla.

Vyloučení mléka ze stravy je zvlášť důležité u pacientů s „laktózovou“ intolerancí, dumpingovým syndromem, malabsorbčním syndromem a chronickým průjmem. Už minimální množství řídké stolice vytváří předpoklady pro vznik kožních potíží v oblasti konečníku.

Poškození celistvosti kůže (i malé odřeniny) v okolí konečníku je nebezpečné pro možnost zanesení infekce. Svěděním konečníku jsou často postiženi dospělí sportovci zřejmě pro časté sprchování a používání mýdla po cvičení s nedostatečným vysoušením nebo příliš silným třením a poraněním.

U dětí jsou velmi často příčinou svědění střevní parazité – „roupi“, lamblie a jiní. Děti je nutné nechat parazitologicky vyšetřit.

Důvodem potíží může být i nadměrné pocení. Vyhýbejte se stresu a vypětí. Nervózní a uspěchaní lidé se více potí.

Nejezte mezi hlavními jídly. Zvyšuje to plynatost a ta snižuje úroveň hygieny.

Velmi dobře působí masti s chladivým účinkem, obsahující mentol, kamfor nebo eukalyptový olej. Nanášejte jen na noc. Ráno se důkladně umyjte a osušte.

V případě nepatrného vyhřeznutí sliznice konečníku velmi pomáhá teplá sprcha – vodní masáž. Sprchujte se silným proudem ve směru osy konečníku 2-3krát denně po dobu 2-4 minut. Doporučuji navíc 1krát denně vlažný heřmánkový klystýr.

Podle italských zkušeností s 23 pacienty s pruritou konečníku se 20 z nich nepříjemný pruritus ztratil poté, jakmile byl běžným způsobem odstraněn jiný problém v oblasti konečníku (vyhřeznutí sliznice, varixy – „zlatá žíla“ ap.) Antimykotická léčba by měla být použita jen v případě, pokud plísňová infekce přetrvává i po odstranění onemocnění konečníku.

MUDr. Igor Bukovský (Miniencyklopedie přírodní léčby, Advent-Orion)

Počet přečtení: 49226
Datum: 11. 2. 2009