Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Para ořechy

Strom, který dává para ořechy, je majestátní a krásný. Jelikož se ho zatím nepodařilo vyšlechtit, pochází většina ořechů prodávaných na trhu z divokých stromů v povodí Amazonky.
|
Typ článku: Encyklopedie

Plod tohoto stromu měřící 16 cm v průměru má skořápku podobnou kokosovému ořechu, která se po dozrání rozevře a vydá 20 až 24 semínek ve tvaru ledviny. Ty měří 3–4 cm, mají dřevnatou slupku, v které je mohutné jádro známé jako para ořech.

Para ořechy obsahují více než 66 % tuků, které se velmi snadno kazí. Ty obsahují až 25 % nasycených mastných kyselin. Spolu s palmou a kokosovým ořechem jsou para ořechy rostlinou nejbohatší na tento druh mastných kyselin. Para ořechy jsou bohaté na proteiny (14 %), vitamin E a minerály (fosfor, hořčík, vápník a železo).

Jejich nejdůležitější dietetickou vlastností je vysoký obsah vitaminu B1, který je vyšší než v mase, mléku nebo vejcích. Tohoto vitaminu obsahují více jen pšeničné klíčky, pivní kvasnice, slunečnicová semínka a piniové oříšky. Para ořechy jsou tedy vhodné pro ty, kdo trpí nervovými poruchami, jako např. podrážděností, depresí, výpadky paměti, špatnou koncentrací nebo sníženou duševní výkonností.

Kvůli příznivému účinku vitaminu B1 na nervovou soustavu by měli para ořechy jíst i ti, kteří se pokoušejí přestat kouřit.

Nejčastěji se jedí syrové. Musí se dobře rozžvýkat jako všechny ostatní olejnaté ořechy. Mohou se i péci, zpravidla v troubě 5 až 10 minut, dokud nezískají zlatohnědou barvu a příjemnou chuť.

Dr. George D. Pamplona-Roger, z knihy „Encyklopedie léčivých potravin“. Vydalo nakladatelství Advent-Orion.

Počet přečtení: 27860
Datum: 21. 1. 2009