Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Nástroj pevné vůle

Zdravé, bílé zuby činí muže nejen pěkným, ale i zdravým: nechcete-li utrpět například mozkovou mrtvici, důkladně se starejte o své zuby a dásně, ale o tom více dále.
Rubrika: Různé
|
Typ článku: Články

Víme, kolik zubů zatíná správný muž, ale nezatínejte je často. Zuby jsou důmyslně tvarované a uspořádané tak, abychom mohli zakusovat, překusovat a vykusovat a všechno pořádně přežvýkat - ale na tom si určitě dáváte záležet.

Každý člověk má zuby tvarované do své vlastní pusy a velká část zubního zdraví je dána geneticky, existují ale nápoje a potraviny, kterými můžete zdraví zubů podpořit anebo ohrozit - a já vám to všechno prozradím.

Zubní povlak - zdroj problémů

Zkuste si teď nehtem zlehka oškrábat přední stěnu zubů. Zůstalo vám něco na nehtu? Pokud ano, říká se tomu zubní povlak a tvoří jej usazeniny bílkovin a cukrů z potravy a baktérií, které si v tom všem pořádně užívají. Úplná pohoda! Teplo, hodně živin, žádný zubní kartáček anebo ústní voda - a tak se množí. Takový bacil zhltne kousek cukru a vypustí trochu kyseliny. A vám začne být jasné, že to asi nebude zubu na prospěch: kyselina produkovaná baktériemi v zubním povlaku působí na křehkou sklovinu jako Domestos na vodní kámen (schválně se někdy nabídněte manželce, že vyčistíte sprchu anebo WC mísu, abyste to viděli ve velkém a zblízka - myslím ten účinek kyseliny na minerály). Sklovina má velkou regenerační schopnost (přispívají k tomu i sliny), ale pokud se 22 hodin ze čtyřiadvaceti na vašich zubech vrství molekuly bílkovin a cukru a baktérie, regenerace-neregenerace, sklovina odejde a potom už baktérie nemají žádný problém pořádně se zakousnout do vašeho zubu. Ne že by měli nějaký nepřátelský úmysl konkrétně vůči vaší horní šestce, ale když už jsou jednou tam a vy jste jim připravili veškeré pohodlí, kam by chodily?

Podle současných informací je třeba po každém jídle (i nápoji) pracovat na odstranění zubního povlaku. Neměl by to však v žádném případě být zubní kartáček či zubní pasta s abrazivními mikrogranulemi, které reklama prodává jako nejlepší a rychlý prostředek na bílé zuby - tak to už vůbec ne. Zub, jehož sklovina je trochu naleptaná kyselinou v zubním povlaku, může silným mechanickým čištěním a granulemi utrpět víc škody než užitku!

Zuby po jídle dobře očistí jablko, kousek tvrdého sýra anebo trochu nezralý banán. Někdy stačí ústa vypláchnout čistou vodou a chvíli si užívat žvýkačku bez cukru (i bez „profesionálních mikrogranul" na čistění zubů). Zuby sice nemusí zůstat důkladně čisté, ale zubní povlak se nemá šanci ukládat. A těch žvýkaček nespotřebujte 20-30 za den, abyste nebyli překvapeni, že dostanete průjem, protože umělá sladidla v takové dávce (do toho ještě nějaká light cola anebo light jogurt) už mohou spustit svoje vedlejší účinky.

Nerozpouštějte svoje zuby!

Výrobci sportovních, energetických a nealkoholických nápojů tvrdí, že jejich nápoje neškodí zubům, protože jedna evropská studie v roce 2002 neprokázala škodlivý vliv slazených a sycených nealkoholických nápojů na zdraví zubů u sportovců.

Američtí zubní lékaři (dr. Frauenhofer a kol. z University of Maryland Dental School v Baltimore) však upozorňují, že nejen nápoje cola, které obsahují kyselinu fosforečnou, ale i sportovní a energetické nápoje, dokonce i šťáva z citrusů, citronáda anebo voda s citrónovou šťávou při opakovaném a dlouhodobém působení poškozují zubní sklovinu. Když postupem času dojde k hlubšímu porušení zubní skloviny, vyvíjí se zubní kaz a všechny jeho důsledky - čekárna u stomatologa, vrtačka, plomba, případně likvidace zubního nervu a čistění dřenového kanálku... No, nic příjemné!

Rozhodněte se, zda budete věřit výrobcům anebo lékařům. Když pijete nápoje s obsahem cukru a syntetických anebo organických kyselin (fosforečná anebo citrónová, jablečná apod.), dodržujte tato doporučení Ambulance klinické výživy:

Nápoj vypijte naráz, nepopíjejte jej soustavně po malých doušcích (při tenise při každé výměně stran na kurtě, v posilovně po každém druhém cviku apod.) anebo opakovaně v průběhu dne - jinak je sklovina stále vystavena působení kyseliny a cukru (cukr podporuje růst baktérií a ty produkují další kyselinu) a to vede k rychlejšímu odvápňování skloviny.
Když takový nápoj vypijete, vypláchněte si ústa čistou vodou anebo minerálkou - všimli jste si, jak často například profesionální tenisti pijí nejprve něco barevné z malé láhve a potom čistou vodu z velké? Vždyť to by jinak mohli pít všechno společně, ne?

Kdykoliv je to možné, použijte na pití těchto nápojů slámku - zabráníte tak přímému kontaktu kyselin a cukru se zuby.

Vyhýbejte se popíjení vody s citrónovou šťávou (o kyselině citrónové a práškových nápojích, které ji obsahují, ani nemluvě!) - například takový řez citrónu do minerálky anebo toniku dva- až třikrát za den též není kdovíco...

Po vypití nápoje s obsahem cukru a kyselin není rozumné okamžitě si umývat zuby - zubní pasta je abrazivní (má schopnost seškrabovat měkké materiály z povrchu zubu), a tedy stejně dobře jako zubní povlak odstraní i naleptanou sklovinu - a to přece nikdo nechce! Stačí ta čistá voda, spolehněte se.

Starejte se o svoje zuby a dásně - ochráníte si mozek a srdce

V posledních rocích se nahromadilo přesvědčivé množství důkazů, které spojily zdraví zubů a dásní se zdravím cév: muži, kteří trpí častými záněty dásní (gingivitida), periodentální chorobou anebo vážnými chronickými kazy zubů, mají významně zvýšené riziko vzniku mozkové mrtvice anebo infarktu. Zvláštní, že? Vysvětlení: časté záněty dásní a zlý stav chrupu udržují v blízkosti mozkových cév infekci a v celém těle chronický zánět, který den za dnem negativně ovlivňuje všechny buňky a tkaniva. Zvýšené koncentrace látek podporujících aktivaci a regulaci zánětu v těle poškozují i stěnu krevních cév, a to zase napomáhá procesu aterosklerózy. Výsledek? Postupné anebo náhlé ucpání cévy se všemi důsledky: v mozku mozková mrtvice, v srdci infarkt, v oku oslepnutí, v pohlavních orgánech impotence a neplodnost...
Když trpíte chronickými problémy dásní a zubů a zvýšená úroveň ústní hygieny nepomáhá, vyhledejte pomoc stomatologa (ale vyhněte se těm z reklamy.) - strach z křesla a zubní vrtačky vás přece nemusí přivést až k mozkové mrtvici!

Nejhorší potraviny pro zuby

keksy, sušenky a krekry z bílé mouky
slazené nápoje
bílé pečivo, buchty, koláče, šišky, bábovka, vánočka, krémové koláče
kašovitá jídla, která není třeba kousat
tvrdé bonbóny, karamelky, lentilky, želé, lízátka
mléčná čokoláda, laciné a nekvalitní čokolády
zmrzlina
ledové a vroucí pokrmy a nápoje a prudké změny teploty (nezapíjejte ledově chladný červený meloun vroucím zeleným čajem - jsou to sice skvělé a zdravé potraviny, které vás ochrání před rakovinou a aterosklerózou, ale sklovina to při prudkých změnách teploty netuší slazené sušené ovoce
slazené nealko nápoje (nejen cukr, ale i kyselina fosforečná poškozují sklovinu)

Nejlepší potraviny pro zuby

syrová zelenina s minimální mechanickou úpravou (růžičková kapusta, čínská kapusta, špenát, brokolice, zelené natě - to všechno obsahuje hodně vápníku, který sklovina potřebuje na regeneraci)
syrové ovoce s minimální mechanickou úpravou (vitamín C podporuje tvrdost skloviny)
celozrnné potraviny
ořechy a olejnatá semena (sezam obsahuje hodně vápníku)
luštěniny a výrobky z nich

Z knihy MUDr. Igora Bukovského „Návod na prežitie muža." Vydala Ambulanci a klinickej výživy. Česká verze tohoto slovenského bestseleru vyšla v listopadu 2007.

Počet přečtení: 4321
Datum: 23. 4. 2012