Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Kozlík lékařský pro zdravější spánek

Kozlík lékařský zlepší vaše zdraví bez rizik. Shakespeare řekl, že spánek je balzámem pro poraněnou mysl. Ano, noční spánek je velmi důležitý pro obnovení energie, která je tolik potřebná pro podávání dalších výkonů.
Rubrika: Bylinky
|
Typ článku: Články

Je velmi důležité vědět, že dostatečný spánek snižuje pocity únavy a brání depresím. Otázkou zůstává, jak často musíme počítat ovečky, abychom usnuli.

Mnoho Američanů se potýká s problémem, že v noci nemohou usnout. Aby si spánek navodili, začnou užívat prášky na spaní. Nicméně dlouhodobé užívání sedativ způsobuje denní podřimování, snížení schopnosti koncentrace, orientace v čase a má další negativní vedlejší účinky. Mimoto se může rozvinout závislost na těchto lécích a to během čtyř až šesti týdnů pravidelného užívání. Ptáme se tedy, zda jsou v dosahu nějaké alternativy pro řešení nespavosti.

Je zde pár možností, které mohou lidem trpícím nespavostí pomoci. Jde o to chodit spát každý večer pravidelně a ve stejnou dobu, přemístit počítač z ložnice, vyhradit si ložnici pro spánek, vyhnout se požívání alkoholu, čaje a jiných nápojů obsahujících kofein, které potlačují ospalost. Dále vyhnout se sledování pozdních televizních programů a filmů na videu. Mozek potřebuje určitou sebekázeň a neměl by se při usínání zabývat problémy dne. Pro navozování spánku pomáhá teplá sprcha či koupel, relaxační techniky, uklidňující hudba, masáž nebo čtení některých Božích zaslíbení. Navíc je možné využít bylin, které navozují spánek, kam patří kozlík lékařský, granadil, chmel a citrónový balzám. Tyto rostliny nevedou k závislosti a jejich vedlejší účinky jsou minimální.

Kozlík lékařský pomáhá proti nespavosti

Historicky je kozlík lékařský považován za jednu z nejlepších bylin, které se používají jako utišující prostředek. Vodnatý roztok z kořene kozlíku lékařského se s úspěchem používá ke zklidnění při pocitech nervozity, úzkosti, napětí, nespavosti a dalších problémů spojených se spánkem. Má sedativní účinky, odstraňuje problémy s probouzením se během spánku.

Kozlík lékařský se obtížně pěstuje. Má kapradinové listy a jemně vonící květy, jejíchž zabarvení přechází z levandulové přes růžovou až do bílé barvy. Známe více než 200 druhů kozlíku lékařského. V Anglii se v období středověku kozlík používal na ochucování vývarů a polévek. Kozlík lékařský má pozitivní vliv na náš spánek a přitom nemá vedlejší účinky, jako je např. podřimování během následujícího dne. U starších pacientů, kteří trpí různými komplikacemi spánku či samotnou nespavostí, zlepšuje jejich stav. Zkracuje čas potřebný k tomu, aby člověk usnul a snižuje počet příhod probuzení se během noci. Pro lidi, kteří trpí problémy nespavosti, je kozlík lékařský skutečným a bezpečným řešením. Je velice dobrou náhradou syntetických hypnotik a barbiturátů.

Výsledkem studie švýcarských výzkumníků Leathwood, je následující zjištění: Lidé kteří kozlík lékařský užívají, usínají rychleji. Tento výzkum se potvrdil hlavně u starších pacientů. Lidé, kteří si stěžovali na lehký či nepravidelný spánek zjistili, že poté co začali užívat kozlík lékařský, se jejich stav výrazně zlepšil. Nicméně ti, kteří si na žádné problémy se spánkem nestěžovali, u sebe po užívání kozlíku zaznamenali pouze menší změnu. Ale lidé, kteří si stěžovali na lehký spánek s častým probouzením, po užití kozlíku prohlásili, že se během noci probouzejí méně než dříve. Leathwood poté provedl další studii: vybrali osm dobrovolníků, kteří trpěli lehkou nespavostí. Po užití kozlíku lékařského tito dobrovolníci usnuli do 9 minut, zatímco po užití placeba usnuli do 16 minut. Přitom kozlík nějak významně neovlivnil celkový spánek, který byl během první části noci trvalejší.

Jak kozlík lékařský účinkuje?

U kozlíku bylo nalezeno více jak 100 složek. Nicméně hlavní složka odpovědná za účinnost kozlíku není dosud známa. Utišující účinek kozlíku je zřejmě důsledkem působení všech složek dohromady, zejména pak díky olejům, které kozlík obsahuje. Prchavý olej obsažený v kozlíku se vyskytuje v kořenu rostliny a tvoří asi 0,5 % celkového obsahu. Olej se skládá z nejméně 30 druhů terpenoidů. Užívání kozlíku lékařského podporuje přirozený spánek po několik týdnů a to bez nepříznivých vedlejších příznaků či rizika závislosti. K dosažení viditelného efektu je však třeba kozlík užívat nejméně po dobu dvou týdnů. Pokud si dvě hodiny před spaním vezmete tablety či kapsle kozlíku, dobrý výsledek je zaručen. Vedlejší účinky jsou velmi řídké - mohou se objevit bolesti hlavy.

Kozlík lékařský není nejvhodnější užívání pro období během těhotenství a laktace (tj. období těhotenství, kdy se tvoří mléko). Běžná dávka se skládá ze dvou až tří gramů kozlíku lékařského (bere se několikrát za den).

Příprava čaje: jedna čajová lžička kozlíku lékařského se zalije horkou vodou do poloviny šálku, poté se nechá luhovat po dobu 10-15 minut. Kozlík by se neměl užívat souběžně s tabletami na spaní, čímž by se zapříčinil příliš velký sedativní účinek léků. Účinek kozlíku se dá ještě zvýšit jeho kombinací s chmelem, citrónovým balzámem a granadilem.

Dr. Winston Craig, profesor výživy na Andrews University

Počet přečtení: 17125
Datum: 18. 2. 2007