Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Grahamová mouka a její historie

Grahamová mouka je druhem celozrnné mouky. Je pojmenována po Sylvester Grahamovi, který patřil k významným šiřitelům myšlenek zdravé výživy již v 19. století.
Rubrika: Stravování
|
Typ článku: Poradna výživy

Pan Graham vyvinul tuto formu mouky v roce 1830 v naději, že díky ní odláká lidi od méně zdravé rafinované bílé mouky. Jeho „Graham hotely“ měly v nabídce vegetariánská a nekořeněná jídla, protože se věřilo, že koření podporuje konzumaci alkoholu.

Při výrobě grahamové mouky se škrob jemně rozemele a spolu s otrubami a klíčkovou částí se vrátí zpět. Výsledkem je hrubší, hnědá mouka s ořechovou a jemně sladkou chutí.

Dnes v některých komerčních mlýnech odstraňují množství pšeničných klíčků, aby prodloužili trvanlivost mouky. Klíčky totiž obsahují mastné kyseliny, které oxidací hořknou.

Originální Grahamova nebo grahamová mouka je tedy mouka nebělená a nerafinovaná.

Ačkoli termíny grahamová a celozrnná mouka jsou často používány jako synonyma, existuje mezi nimi rozdíl. Grahamová mouka má trochu hrubší strukturu než mouka celozrnná. Biologickou hodnotou a obsahem důležitých látek je však grahamová mouka s celozrnnou téměř identická.

Převzato z webových stránek Ambulance klinické výživy

Počet přečtení: 22127
Datum: 14. 12. 2020