Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Cyklisté a odpadky

Kdyby existovala zdrobnělina pro slovo revoluce, byla by použita pro plány brněnské radnice.
Rubrika: Ekologie
|
Typ článku: Články

Brněnští cyklisté budou moci už od jara jezdit přes náměstí Svobody a přes Masarykovu ulici, která jej spojuje s hlavním vlakovým nádražím. Zkrátka přes samé centrum moravské metropole! Ano, máte pravdu. Je absurdní, že to dosud — krom večerních a nočních hodin — nešlo, i když tudy jezdí tramvaje.

Zato revoluce — dokonce s velkým R — se patrně dočká Londýn. Starosta Boris Johnson koncem ledna potvrdil, že město vybuduje dvě nové cyklostezky. „Dvě cyklostezky“, to možná nezní jako revoluce, jenomže podívejme se na jejich parametry: jedna spojí východ a západ Londýna, druhá sever a jih, obě povedou centrem města. Během deseti let by tato síť měla měřit osmnáct mil a bude téměř kompletně oddělená od motorizované dopravy. V Londýně prý už dnes vyráží na kole do ulic každý den na 170 tisíc lidí a vedení města věří, že s novými plány jejich počet poroste.

Sympatické na plánech hlavního města Spojeného království také je, že nedělá „revoluci za každou cenu“ a motoristům navzdory. Zkrátka, že nezakládá na dva znepřátelené tábory: agresivní cyklisty a nebezpečné motoristy (nebo naopak). Londýnský dopravní podnik nedávno provedl průzkum názorů na zamýšlené cyklostezky, přičemž odpovědi získal od více než jednadvaceti tisíc lidí. Osmdesát čtyři procent bylo pro. A pokud jde o nesouhlasné názory a obavy motoristů ze zpomalení dopravy, město se prý všemi zabývá seriózně a hledá řešení, které pokud možno vyhoví všem.

Takhle ze střední Evropy to celé působí téměř dokonale. Takže přejeme tedy Londýnu i Londýňanům poklidnou cestu.

Seattle zase nechce přihlížet tomu, jak jeho obyvatelé vyhazují kompostovatelný odpad do směsného. A tak se rozhodlo přistoupit k nevšednímu řešení. Ty, kteří vysypou slupky od ovoce či zeleniny, kávový lógr, čajové pytlíky, nedojedené zbytky a podobně do směsky, bude pokutovat. Dolar za domácnost, padesátidolarovka za firmu nebo činžák.

Naostro se s pokutami začne od prvního července, do té doby dostanou hříšníci „jen“ červenou značku na svou popelnici, aby se měli za co stydět. Pokud se veřejným ponižováním a pokutami podaří ve svobodomyslném Seattlu zlepšit kompostování ke spokojenosti všech, měli bychom se nad tím alespoň zamyslet.

Zuzana Vlasatá, Sedmá generace

Počet přečtení: 2388
Datum: 21. 7. 2016