Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

čaj Thé zlepšuje trávení

Ten dělá to a ten zas tohle. Což o to, na tom by nebylo nic špatného. Horší je, že ten říká to a ten zas tohle. Tamto jez a tohle nejez. Druhý to říká obráceně! Třeba Pijte čaj – nepijte čaj. Je zdravý! Není zdravý!!!
Rubrika: Čaje
|
Typ článku: Encyklopedie

A ještě ke všemu není čaj jako čaj. Každý jistě zná rozdíly mezi čajem zeleným a černým, ví, že nejde o dvě různé rostliny, ale o dvě různá zpracování atd. Myslím, že nic nezkazíte, vezmete-li si čaj zelený. Ten se vyrábí z čajových listů, které – na rozdíl od černého čaje – neprodělaly během zpracování fermentaci. Čajový list si tak uchoval svoji přirozenou barvu a původní obsah účinných látek. Znalci mu přisuzují skvělé účinky – posiluje imunitní systém, přispívá ke snižování hladiny cholesterolu, zlepšuje trávení, dokonce prý působí proti kazivosti zubů. Obsahuje vitaminy skupiny B, vitamin C a A. Ať tak či tak – důležité je, že si můžeme vybrat. V dnešní době si už můžeme dopřát nejen černý či zelený, ale nejrůznější druhy kvalitních čajů. Černý čaj je díky fermentaci výraznější, ale některé ty pozitivní účinky na zdraví právě pro tu fermentaci ztratil. Každý má své dobré i své špatné vlastnosti – proč by to nemělo platit i o čajích. A tak si dopřejme od všeho trochu. Ovšem šálkem zeleného čaj nastartujeme organismus rozhodně lépe, než třeba oslazeným «turkem».

Čaj – zelený či černý – obsahuje mangan. Ten napomáhá ke zvýšení hladiny testosteronu. Takže šálkem čaje na uvítanou svému partnerovi rozhodně nic nezkazíte.

O čaji už bylo napsáno tolik knih, že další zmínky by byly nošením dříví do lesa. (Podívejte se třeba do knížky mé kamarádky Jany Arcimovičové – vyzná se v bylinách, čaji i v Číně. Nebo na webové stránky Zdeňka Nepustila o degustacích čajů www.degustacecaju.cz)

Stane-li se nám, že máme chuť na čaj a čaj nemáme, nezoufáme, protože dobrodružnému objevování toho, co vše se dá použít na nápoj a la čaj, se meze nekladou. Tedy – téměř. Jsouc dospělá, již vím, že některé pochutiny jsou jedlé jen jednou, takže své experimenty již malinko omezuji, ale jakožto dítko rozjedené jsem na toulkách přírodou ochutnávala kdeco. Třeba akátová semínka. Přežila jsem, možná proto, že jsem netušila, že akát je jedovatý. Podobně experimentoval MUDr. Petr Nohel, když daleko od civilizace ochutnal dymnivku. Dnes už ví, že smysly se po ní zbystří, zatímco údy ztuhnou. Ví i to, že měl tenkrát štěstí. Ti milenci, co se tenkrát též zatoulali mimo civilizaci, jej ztuhlého dopravili zpět a on mezitím «rozmrzl».

Tím jsem učinila zadost varování, že nemůžete ochutnávat vše, ale zkoumat můžete mnohé. A když máte chuť na osvěžující thé a jste někde na chatičce bez zásob, zato s varnou konvicí, stačí uzmout tu lístek (třeba břízce), tam lístek (třeba řebříčku), dát do hrnku, zalít vodou a nechat louhovat, dokud to není k pití. Je to osvěžující, zdravé, chutné. Jindy si zalijete list z jahodníku, maliníku, ostružiníku… a tak dále. Takové čajíky se vám nepřepijí, nejsou chemizované ani aromatizované ani barvené a vy si tudíž neděláte z těla skládku odpadu. A ještě šetříte svou kapsu.

Počet přečtení: 2535
Datum: 7. 6. 2016